U Bruntálu řídil kamion pod vlivem drog, byl bez řidičáku a na tachografu měl magnet

Foto: Policie ČR

Podváděl, ohrožoval sebe i ostatní účastníky dopravního provozu. Řidič kamiónu v Horním Benešově byl při řízení pod vlivem drog, neměl řidičák a navíc manipuloval s tachografem, aby zamaskoval chybějící povinné přestávky.


Bruntálští dopravní policisté z kamion týmu prováděli dne 3. 11. 2020 silniční kontroly nákladních vozidel, nákladních návěsů, přepravy nákladů a zejména kontrolu, zda řidič dodržují sociální předpisy v nákladní dopravě (nařízenou dobu řízení, pravidelné přestávky, denní dobu odpočinku, nejvyšší povolenou rychlost).

V Horním Benešově v dopoledních hodinách zastavili nákladní vozidla Volvo s připojeným nákladním návěsem, které řídil 36letý cizinec. Mezi předloženými doklady chyběl řidičský průkaz. Policistům muž uvedl, že mu byl zadržen den předtím na Slovensku, jelikož nezaplatil pokutu za dopravní přestupek. Z chování řidiče policisté pojali podezření, zda není pod vlivem návykových látek. Dechová zkouška byla s negativním výsledkem, ale pozitivní byl orientační test na přítomnost drog. Muž se podrobil odběru biologického materiálu ve zdravotnickém zařízení, který byl odeslán k odbornému zkoumání. Dále policisté stáhli data ze záznamového zařízení tachografu a při vyhodnocení aktuálního dne zjistili velmi závažné porušení. Řidič měl na tachografu zaznamenánu „dobu odpočinku“ a správně by měla být funkce na zařízení v režimu „doba jízdy“. Řidič se policistům doznal, že použil magnet a tím manipuloval se záznamovým zařízením.  Jízdu započal dne 2. 11.2020 v 6:00 hodin v zahraničí a bez bezpečnostní přestávky měl jet až do svého zastavení následující den v 10:00 hodin v Horním Benešově. Policisté vyhodnotili také celé kontrolované období, což je 28 dnů a zjistili, že porušení se opakovalo i v jiných dnech a nejčastěji se jednalo o porušení denního odpočinku, zákonem povolená doba řízení, ale také překročení maximální předepsané rychlosti (v jednom případě byla rychlost až 128 km/hod). Na tyto zjištění muž policistům uvedl, že porušuje předpisy běžně. V době kontroly měl řidič naloženou soupravu hutním materiálem o váze 23 tun. Dopravní policisté vše zadokumentovali, magnet zajistili pro účely trestního řízení.  Jelikož cizinec byl podezřelý také z trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, předali podezřelého kriminalistům k dalším procesním úkonům. Zadržený muž si ve středu 4. 11. 2020 vyslechl podezření z výše uvedeného přečinu a hrozí mu trest odnětí svobody až na tři léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. Od majitele dopravní společnosti policisté vybrali kauci ve výši 100 tisíc korun a přestupek firmy spočívající v neoprávněné manipulaci oznámí na odbor dopravy a silničního hospodářství v Ostravě. 

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.