Ojetá Kia Sportage – má i dieselový hybrid, ten však v českých autobazarech nenajdete

Foto: Kia

Kia Sportage je mezi ojetinami velmi oblíbené auto. Tuzemská nabídka je přeplněna naftovými motory 1,7 CRDi a benzínovými 1,6 GDi. Zajímavý naftový hybrid v nabídce ojetin však aktuálně bohužel chybí. Ceny dvouletých aut začínají na ceně těsně pod hranicí 400 tisíc korun, předváděcí vozy pak u hranice 500 tisíc korun, což není, vzhledem k užitné hodnotě modelu Sportage, vůbec špatná nabídka. Pozor však na individuální dovozy, především verzí 4x4. U takového nákupu se vám rozhodně vyplatí asistence odborníka, který vám konkrétní vůz prohlédne a zjistí případné nedostatky.


Foto: KiaKia Sportage patří mezi velice žádaná a hlavně povedená SUV. Už minulá třetí generace znamenala pro automobilku kvalitativní revoluci a v testu ojetiny jsme si ověřili, že i po letech je to pořád dobré auto. Nová generace má tak na co navazovat a zatím se jí to daří. Nyní má za sebou čtvrtá generace Kie Sportage facelift a ten se dotkl obvyklých věcí. Vůz má nová full-LED světla, nové barvy, nová kola, nový infotainment s vylepšeným dotykovým displejem a nové prvky výbavy, například adaptivní tempomat s funkcí stop-and-go, který hlavně v koloně funguje perfektně. Adaptivní funkci lze i přepnout na funkci pasivní, což je skvělé. Hlavní novinky se ale v rámci faceliftu odehrávají pod kapotou. Kia Sportage totiž dostala poprvé naftový hybrid, který je pro značku revoluční. Má totiž sloužit jako záchranný kruh potápějícím se dieselům v Evropě.

Foto: KiaNa rozdíl od full-hybridů, jakým je třeba Toyota Prius, používá Kia jednodušší mild-hybridní systém s kompaktním řemenem poháněným startér/generátorem, který nahrazuje klasický startér a pomáhá motoru podle potřeby, především při akceleraci, výkonem až 12 kW. Energii bere z kompaktního akumulátoru, který je umístěn pod podlahou v kufru. S kapacitou 0,44 kWh je baterie velmi malá a v kufru skoro žádné místo nezabírá. Nabíjí se rekuperací při brzdění nebo zpomalování jako u všech hybridů a elektrických aut. Právě řemenový startér/generátor se stará o nabíjení. Pro uživatele/řidiče je pak ale důležité především to, že Kia Sportage 2.0 CRDI s mild-hybridem funguje jako naprosto konvenční auto nevyžadující žádné ústupky nebo změny zvyků. Pokud by vám nikdo neřekl, že je tohle hybrid, patrně byste si toho ani nevšimli.


Ojetý Hyundai Tucson – majitelé se jich zbavovat nechtějí, auto si drží svoji cenu
Ojetý Nissan X-Trail může být výhodná koupě, ale také velká past
Ojetá Kia Ceed druhé generace patří v autobazarech mezi ty lepší ojetiny
Ojetý citroen C4 Picasso – Avantgarda za dobrou cenu


Výkon tohoto systému je 136 kW (185 k) a točivý moment dosahuje na 400 Nm. Těžko lze posoudit, jak by se motor choval bez hybridní asistence a jakou by měl jinak spotřebu, Kia uvádí úsporu 7 % podle nové normy WLTP. Porovnat to nemůžeme, protože bez hybridu se vrcholná dvoulitrová nafta prodávat nebude. Lze si ale všimnout, že od volnoběhu se motor roztáčí ochotněji než běžné dvoulitrové diesely trpící přirozeným turboefektem. Jinak se ve čtyřkolce a s novým osmistupňovým automatem projevuje jako... No jako dvoulitrový diesel ve čtyřkolce a s osmistupňovým automatem. Jede slušně, v levém pruhu na dálnici má dostatečnou výkonovou rezervu, ale zároveň nezní utrápeně a je ve skutečnosti na poměry dieselů klidný a kultivovaný. Je to dobrý motor a modernizovaná Sportage je s ním velice příjemná.

Foto: KiaBěhem seznamovacích jízd v okolí německého Frankfurtu nad Mohanem nás před dvěma lety překvapila také nová odlehčená naftová šestnáctistovka, která je tichá a kultivovaná, i když v základním provedení o výkonu 85 kW (115 k) a točivém momentu 280 Nm uspokojí spíše klidnější řidiče a nelze od ní čekat dynamické zázraky. Ale je to také velice povedený motor, který by třeba s menším a lehčím Ceedem cvičil rozhodně lépe. Kia zatím ještě nezveřejnila ceny. Pro českého zájemce nemá hybrid s nižšími emisemi takovou váhu jako pro kupující v zemích, kde se podle spotřeby a emisí určují dodatečné daně. Ovšem modernizovanému SUV sluší a vlastně se vylepšené Kii Sportage nedá nic zásadního vytknout. Důležité věci dělá na výbornou, skvěle se v ní sedí, je pohodlná a neobtěžuje nebo nerozčiluje řidiče zbytečnými chybami. Ve své třídě je to jedno z nejlepších nových i ojetých  aut.

Ojetá Kia Sportage – má i dieselový hybrid, ten však v českých autobazarech nenajdete

Kia

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.