Celoroční gumy se vyplatí, ale mohou se také pěkně prodražit

Foto: Jan Smékal

Ekonomické hledisko láká mnoho řidičů k úvaze nad použitím celoročních pneumatik. Žádné letní nebo zimní, ale pouze jedna sada, která splňuje nároky na letní ježdění i zimní plískanice. Je to ale správná volba?


Je i není. Strašně moc totiž záleží na tom, jak a v jakých podmínkách s vozem jezdíte. Celoroční pneumatika je totiž vyrobena s ohledem na specifika zimního i letního provozu a je tedy jakýmsi kompromisem mezi oběma typy. Je zřejmé, že ani v jednom období nebude splňovat špičkové parametry, ale tady právě vyvstává klíčová otázka – opravdu potřebuji špičkové parametry těch nejlepších pneumatik v dané kategorii? Opravdu jezdím na mokré silnici v dešti rychlostí na hranici dálničního limitu? Jezdím v zimě každý víkend do hor, nebo se pohybuji spíše ve městě? Jezdím dlouhé trasy nebo spíše vozím děti do školy a o víkendu vyrazím na kratší výlet za město?

Komu se tedy celoroční pneumatiky vyplatí?

Určitě by nad nimi měl uvažovat řidič, který auto využívá pouze k dojíždění do práce, na krátké cesty na nákupy nebo víkendové výlety. Řidič, který nevyznává sportovní styl, ale má raději klidnější jízdu bez ambicí trhat rychlostní rekordy. Pro takového řidiče je celoroční pneumatika ideální. Ty od značkových výrobců jako je například Nokian, GoodYear, Pirelli nebo Michelin nabídnou opravdu výbornou kvalitu za rozumnou cenu. Takové pneumatiky pak lze při zmíněném stylu jízdy používat opravdu po celý rok a bát se nemusíte ani občasného výletu na lyžovačku do českých hor. Raději ale vybírejte ty celoroční pneumatiky, které skutečně mají na boku symbol sněhové vločky. Ty pak i česká policie považuje za zimní pneumatiky v místech, kde to vyžaduje zákon.


Chystáte se na hory? V Rakousku hrozí za chybějící zimní pneumatiky pokuta až 5 000 eur
Připravte si padesátikorunu - blíží se povinnost nazout zimní pneumatiky
Testujeme nejžádanější ojetiny současnosti v ceně do 200 000 Kč


Pro koho nejsou celoroční pneumatiky vhodné?

Celoroční pneumatiky bychom asi nedoporučili majitelům výkonných sportovních vozů, ale například ani řidičům, kteří jezdí často dlouhé trasy i s relativně běžným vozem. Při pravidelných jízdách třeba na trase Praha – Brno potom i taková fleetová Škoda Octavia ocení raději zimní pneumatiky. Celoroční pneumatiky nejsou ideální ani v případě, že jezdíte často ho italských nebo rakouských horských oblastí. Někde je totiž vjezd s jinými než zimními pneumatikami zakázán.

Celoroční pneumatiky tedy nelze jednoznačně zavrhnout a je vždy na řidiči, aby rozumně posoudil, zda ekonomické hledisko vyrovná to bezpečnostní. V opačném případě by se totiž mohl nákup takových pneumatik i pořádně prodražit

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.