Ušetřené stokoruny se při nákupu ojetiny mohou vrátit v podobě nečekaných desetitisícových nákladů

Tachometr
Foto: Jan Smékal

Přetočené tachometry nejsou sice tím největším problémem u ojetých aut, ale jsou pravděpodobně tím nejčastějším, se kterým se zájemci o ojetinu mohou při nákupu setkat. Přitom předejít se tomu dá velice snadno a navíc za pouhých pár stokorun.


Nákup ojetého vozu představuje pro naprostou většinu kupujících poměrně významný zásah do rodinného rozpočtu. Navíc jde o investici na dalších několik let a nikdo si rozhodně nepřeje, aby v následujících letech musel do auta investovat nepředpokládané částky, nebo aby dokonce o svoje auto zcela přišel. Ale stát se to bohužel může. Především při nákupu ojetiny na inzerát někde na ulici.

Podle Martina Pajera, ředitele společnosti Cebia, která se na českém trhu již déle než 30 let zabývá prověřováním historie ojetých automobilů, jsou čeští zájemci o nákup ojetiny v jednom směru velice specifičtí: „Zájemci o ojetý vůz v drtivé většině případů kupují ojetý vůz za všechny naspořené peníze, případně si na auto ještě půjčují. Utrácet další finance, byť to jsou pouhé stokoruny, za prověření auta, se jim už nechce. Bohužel, velmi často se však stává, že takto ušetřených pár stokorun se velice brzo vrátí v podobě neočekávaných problémů a s tím spojených finančních nákladů“.

Proč se vlastně kilometry u ojetých aut přetáčí? „Především kvůli navýšení prodejní ceny. Stejně staré ojeté vozy stejné značky, se stejnou motorizací, barvou i výbavou, se mohou v prodejní ceně lišit i o několik desítek tisíc korun. Rozdíl tvoří právě počet ujetých kilometrů“, vysvětluje Pajer. Jenže vyšší cenou to nekončí. Naopak: „Majitel vozu s přetočeným tachometrem bude muset utrácet za servis mnohem dříve, než počítal. Auto se stovkou tisíc ujetých kilometrů totiž nepotřebuje ještě takový servis jako totožné auto s dvojnásobnou kilometrovou porcí“, varuje Pajer.

Jak se tomu ale bránit? Má vůbec běžný zájemce o ojeté auto, navíc bez technických znalostí, šanci poznat, že bylo s tachometrem manipulováno? „Velmi malou“, říká Pajer a pokračuje: „Už dávno totiž neplatí, že stačí zkontrolovat sešlapaní pedálů, ohmatání volantu, nebo třeba prosezení sedaček. Zisky z neoprávněného navýšení cen jsou takové, že podvodníci volant, pedály, nebo sedačky klidně vymění“. Podle odhadů společnosti Cebia představovaly v roce 2022 podvody s přetočenými tachometry objem navýšení cen u ojetých aut o téměř 1,2 miliardy korun.

Přečtěte si: Prověřit tachometr nestačí

Stačí ale pár stokorun a o autě se dá zjistit nejen historie stavu ujetých kilometrů, ale také například to, jestli auto nebylo bourané, nebo na jaké části vozu byla evidována škoda, která byla hrazená pojišťovnou. K dispozici bývají také informace o tom, zda auto není v majetku leasingové společnosti, nebo jestli například nebylo používáno jako taxi, případně, zda nebylo v minulosti odcizeno. Takové prověření historie vozu lze na stránkách Cebia získat během pár minut a rozhodně nestojí za to ho při nákupu ojetiny vynechat. Může ušetřit i statisíce.

 

Anketa
Byli jste při nákupu ojetého vozu nějak podvedeni?
Ano, auto mělo přetočený tachometr
24.6 %
Ano, auto bylo v mnohem horším technickém stavu, než tvrdil prodávající
25.4 %
Ano, prodávající nám zatajil, že auto bylo po bouračce
24.9 %
Ne, auto bylo v naprostém pořádku
25.1 %
Celkem hlasovalo 810 čtenářů.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.