„Co se to u vás za těch pár let stalo? Jezdíte hůř jak v Albánii“ diví se Nizozemec

Foto: Jan Smékal

Dopravní policii na českých silnicích moc vidět není. Mnoho přestupků se navíc řeší pouze ve správním řízení a řidiči na to hřeší. Podle některých zahraničních návštěvníků jezdíme v Česku hůře, než v Albánii.


Paul de Vries je z Nizozemska a je to náš partner v našem tech-enabled startupu CarTrax. Jednou do měsíce přiletí na dva, nebo tři dny do Prahy, probereme důležité věci a zase letí zpět. Je to byznysmen a do Prahy létal již před covidem. Teď nám říká, že se v Česku na silnicích odehrála za těch pár let ohromná změna. Bohužel k horšímu. Prý tu teď jezdíme hůře než v Albánii, kam také občas z pracovních důvodů zavítá.

Tady je to jak na divokým západě. Děláme si na silnicích co chceme a policajti chrápou
Martin Čech; čtenář webu TestyOjetin.cz

A my mu musíme dát bohužel za pravdu. Není to totiž pravděpodobně jenom jeho pocit. Jakmile napíšeme nějaký článek, který se týká dopravních přestupků a dohledu policie na českých silnicích, objevují se v diskuzích pod článkem čím dál tím častěji názory, že policie je na českých silnicích v podstatě neviditelná, a že toho někteří řidiči zneužívají. Prostě hřeší na to, že riziko postihu za dopravní přestupek je minimální. Jednorázové kontroly, navíc avizované dopředu v médiích podle nich systémově nic nevyřeší a situaci na silnicích nezlepší. 

Viděno tímto prizmatem pak trochu zvláštně působí akce, která se uskutečnila před několik dny, a která měla poněkud akční název „Speed Marathon 2023“. V médiích tato akce dostala poměrně značný prostor. Možná i proto, že se do ní zapojila veřejnost. "Nepamatuji se, že by se u nás nějak masivně mluvilo v médiích o tom, že za týden bude velká policejní akce na konkrítních místech. Policie u nás prostě dbá na dodržování předpisů na silnicích permenentně. Nechlubí se tím", komentuje Paul velké PR, které se v Česku této akci dostalo.

V průběhu celého března navíc mohla veřejnost aktivně hlasovat na webových stránkách a policistům tak dávat tipy na lokality, které jsou podle jejich pohledu nebezpečné v souvislosti s vysokou rychlostí projíždějících vozidel. V letošním roce se do hlasování zapojilo více než 43 tisíc lidí. V předchozím roce byl zájem o událost o 7 tisíc menší.

Policie údajně dostala více než 7 600 tipů na místa v nejrůznějších regionech, které policisté vyhodnocovali na základě předem určených kritérií (např. četnost hlasů, konkrétní dopravně bezpečnostní situace v dané lokalitě, množství dopravních nehod, frekvence provozu a další.). Policisté potom vybrali téměř tisíc míst, kde dohlíželi na bezpečnost silničního provozu a kontrolovali dodržování stanovených rychlostních limitů. Obecně lze konstatovat, že policisté se při každodenním výkonu služby zaměřují na kontrolu dodržování stanovených rychlostních limitů. Kontroly pak zintenzivňují při speciálních akcích.

A ani letos prý nechyběly návrhy řekněme zajímavé či úsměvné, pro daný účel, ale ne zcela vhodné – policisté zaznamenali například návrh občanů na měření rychlosti na letišti, v lese mezi stromy, nebo na řece. Jednalo se však pouze o ojedinělé případy.

A jaké byly výsledky akce? Do akce bylo podle policie nasazeno přes 701 policistů, kteří v průběhu dne zkontrolovali 5226 vozidel. I přesto, že byla veřejnost předem informována o stanovištích a celé akci, policisté zjistili během čtyřiadvaceti hodin celkem 2774 dopravních přestupků, z čehož 2146 případů bylo porušení stanovených rychlostních limitů. Policisté na místě projednali 1996 přestupků týkající se takzvaně porušení rychlosti v hodnotě téměř 1, 4 milionu korun.

Kromě shora uvedeného zjistili hlídky Policie ČR například 14 případů, kdy byl řidič pod vlivem alkoholu a 13 případů, kdy byl pod vlivem drog. Dále policisté projednali 92 přestupků, kdy byl porušen zákaz držet za jízdy hovorové zařízení. Rovněž jsme například projednali 81 přestupků, kdy nebyl řidič nebo spolujedoucí řádně připoután a v 5 případech bylo dokonce zjištěno, že je ve vozidle převáženo dítě bez řádného užití autosedačky.

V této souvislosti si neodpustíme oblíbenou hlášku z filmu Pelíšky, tedy „... a bude to stačit, myslíš“? Myslíme si totiž, že nebude. Podle nás by policisté měli být vidět na silnicích pořád. Nejenom ve chvíli, kdy se pořádá mezinárodní bezpečnostní akce. Pak by se snad na českých silnicích mohla disciplína některých řidičů výrazně zlepšit.

Měli by být podle vás policisté na českých silnicích více vidět? Napište nám do diskuze.

Anketa
Jak vnímáte situaci s přestupky na českých silnicích?
Celkem hlasovalo 2340 čtenářů.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

 

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.