Kameny z něj padaly na všechny strany. V Rakousku pokuta až 5 tisíc euro, u nás pouhé 2 tisíce korun

Nebezpečný náklad
Foto: Jiří Soukup

Dostat kamenem do čelního skla je nepříjemnost. Téměř vždy si totiž budete muset uhradit škodu sami, protože dokázat, že kamínek odletěl od pneumatiky konkrétního vozu, je skoro nemožné. Když ale odletí z jeho korby, situace bude rázem jiná.


Není to bohužel vůbec nic neobvyklého. Poklidně si jedete, najednou rána a na čelním skle se objeví tzv. „pavučinka“. Někdy malá, někdy větší, ale téměř vždy bude potřeba okno vyměnit. Ona se totiž i zdánlivě malá prasklinka může „rozlézt“ přes celé sklo než dojedete domů. Karosérie vozu se totiž kroutí. Stačí tak například přejet zpomalovací retardéry, najet na obrubník, nebo popojet pár desítek metrů po lesní cestě k chatě, a dílo je dokonáno.

U většiny moderních vozů je pak výměna skla časově i finančně velmi náročná. Na čelních sklech jsou totiž nezřídka umístěna různá čidla a kamery napojené na asistenční systémy ve vozidle. Jestliže se vám nepodaří „odchytit“ viníka a domluvit se s ním na řešení přes jeho zákonné pojištění, zůstane celé finanční břemeno takové opravy na vás. V lepším případě lze opravu hradit z havarijní pojistky a uhradit „pouze“ spoluúčast.

Pak je tady ovšem situace, kdy je naprosto zřejmé, kdo poničení vašeho vozu způsobil. Takovou situaci jsme o víkendu zažili na Praze 6. Řidič nákladního vozu nijak nezabezpečil, aby se naložená hlína a kamení nesypaly z korby na silnici. Při zatáčení mu tak padaly poměrně velké kusy sutiny na silnici. Rozhodně byly tak velké, aby poničily kapotu, nebo čelní sklo vozu vedle něj, případně za ním.

Podle zákona č. 361/2000 Sb., § 5, je řidič povinen „zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu“. Podle novely 283/2009 Sb., vyhlášky 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích § 15 odst. 11 pak musí být náklad na vozidle (i v soupravě) rovnoměrně rozložen a řádně zajištěn vhodným technickým zařízením proti pohybu.

Zatímco v Rakousku může za porušení této povinnosti dostat řidič pokutu až 5 tisíc eur, u nás to jsou pouhé 2 tisíce korun. S ohledem na téměř neviditelnou dopravní policii na českých silnicích je potom vlastně vcelku pochopitelné, že si část českých řidičů s nějakým zabezpečením nákladu hlavu příliš nedělá. Pokuty za dopravní přestupky v zahraničí mají totiž, alespoň dle našeho názoru, mnohem výchovnější funkci.

Stalo se vám někdy, že vám kamínek od vozu, jedoucího před vámi, poškodil čelní sklo, nebo karoserii vašeho vozu? Jak jste opravu nakonec financovali? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Anketa
Měla by být pokuta za nezabezpečený náklad vyšší, než 2 tisíce korun?
Ano, rozhodně. Ceny nutných oprav jsou mnohonásobně vyšší
72.8 %
Ne, domnívám se, že pokuta je dostatečně vysoká
27.2 %
Celkem hlasovalo 626 čtenářů.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.