„Když máš takové auto, jinak než „na pána“ parkovat nemůžeš. Klesla by ti autorita,“ řekl mi v baru řidič BMW

Řidič v BMW
Foto: Jan Smékal

Zdá se, že zaparkovat podle pravidel je pro některé řidiče něco zcela neuchopitelného. Že to jsou velmi často řidiči dražších SUV, je pravděpodobně pouze náhoda. Stejně tak jako značka vozu.


Možná si řeknete, že zaparkovat v souladu s pravidly silničního provozu není nic, co by vám mělo dělat problémy. Alespoň tedy ne v situaci, kdy je na zaparkování dostatek legálního parkovacího místa. A to ani v případě, kdy se takové místo nachází v protisměru pražské Vinohradské ulice. Prostě se stačí na vhodném místě otočit (pozor, na řízené křižovatce to je přestupek, stejně tak jako přes bílou podélnou čáru souvislou) a zaparkovat ve směru jízdy, jak ukládá zákon.

Parkuju kde chci a jak chci

Jenže někteří řidiči nic takového neřeší. Prostě přejedou do protisměru a zaparkují tzv. „na pána“, případně „na prasáka“, pojmenování je na vás. Podobně jako řidič bílého BMW na titulní fotografii, který na pražské Vinohradské ulici přejel do protisměru, aby zaparkoval na volném parkovacím místě. V této souvislosti musím vzpomenout na historku z jednoho pražského baru, před kterým parkoval sotva dvacetiletý kluk na chodníku. V naprosto stejném voze. Tehdy u drinku (jak jel domu netuším) vykřikoval na celý bar, že „...s takovým autem jinak parkovat nemůže, protože by mu klesla autorita."

Zákon hovoří jasně

Ale vraťme se k titulní fotografii, kde řidič, kromě toho, že musel přejet do protisměru bílou čáru souvislou, spáchal ještě další přestupek parkováním v protisměru. Podle zákona č. 361/2000 Sb. smí totiž řidič zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy, a to co nejblíže k okraji komunikace. Na jednosměrné komunikaci smí sice stát vpravo i vlevo, ale také vždy jen ve směru jízdy. Pokud vozidlo stojí v opačném směru, než je směr jízdy, hrozí řidiči pokuta až 2000 Kč nebo i odtažení vozidla. A to v tom případě, že by vozidlo bránilo silničnímu provozu.

Kde je policie?

Tehdy může policista nařídit i nucený odtah vozu. Cena za nucený odtah vozu činí v Praze 1.900,- korun. Špatné parkovaní tedy může řidiče přijít až na čtyři tisíce korun. To by ovšem musela být v ulicích Prahy vidět policie, která na dodržování pravidel silničního provozu údajně denně dohlíží prostřednictvím až několika desítek hlídek.

Riziko pokuty je malé

Především ve velkých městech se ale se špatným parkováním mohou řidiči potkat prakticky na každé ulici. Stání na přechodech, před vjezdy do garáží nebo například na místech vyhrazených pro invalidy nebo dobíjení automobilů, je bohužel na denním pořádku. Riziko postihu je totiž skutečně malé. Takže jestli měl řidič bílého BMW zaplacené parkování a nebyl odhalen monitorovacím vozidlem jako neplatič, parkování v protisměru mu na 99 procent projde. A protože to projde, příště to udělá znovu.

Nebo neudělá? Co myslíte? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.