Kormidlo v sekvoji nebo raději čtyři pytle? Aneb, jak se mluví v autobazaru – díl č. 2

Foto: Pixabay

Přinášíme pokračování úspěšného článku o tom, jak se ještě dnes mluví v některých autobazarech. Víte třeba co je socka, lógr nebo pomeranč? Při nákupu ojetiny by vás tyhle výrazy měly rozhodně od nákupu odradit.


První díl o slangu zaměstnanců autobazarů sklidil opravdu velký úspěch a čtenáři nám sami posílali další výrazy, se kterými se v tehdejších autobazarech setkali. Lidová tvořivost byla opravdu veliká a některé výrazy doslova zlidověly. S pojmy jako třeba „švihadla", „fofr klacek“ nebo například „socka“ se lze setkat i dnes. Některé výrazy byly ale skutečně srozumitelné pouze znalcům. Tak například:

Interrupční auto

Ne zrovna uctivé přirovnání používali prodejci k označení auta, které mělo neúčinné tlumiče pérování, a při jízdě po nerovném terénu poskakovalo. I proto se někdy takovému autu říkalo také „skokan“. S takovým označením auta se už ale dnes pravděpodobně nesetkáte. 

Lógr

Slovem lógr se sice označuje kávová sedlina u Čechy tolik oblíbeného „turka“, ale proč se tak označovalo i výrazně opotřebené auto, jsme nezjistili. Pravdou ovšem zůstává, že u služebně starších prodejců ojetin je označení auta slovem „lógr“ poměrně běžné. Jestliže tedy zaslechnete v souvislosti s vámi vybraným autem tohle slovo, nohy na ramena. 

Jarní louka

Poetické označení auta jako „jarní louka“ bohužel neznamená nic pěkného. Spíše naopak. Takto se mezi prodejci označují vozy, které jsou skrz naskrz prolezlé rzí. Dnes takových aut už moc není, ale před rokem 1989 jich byla většina. Jejich majitelé je opravovali různým způsobem – od tmelení až přes přelepení děr v karosérii technickou páskou a následným lakováním. 

Bilakova kára

Asi nejbizarnější označení pro auto, které má nekvalitně provedenou opravu laku. Jak tohle označení vzniklo, není vůbec známo, ale jedna teorie tvrdí, že to je kvůli svraštělému obličeji komunistického politika Vasila Biľaka. Běžnější označení pro nekvalitní opravu laku na voze bylo „pomeranč“, což se ostatně používá i dnes. 

Znali jste uvedené výrazy? Máte ještě nějaké v zásobě? Napište  nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.