Přinášíme pokračování úspěšného článku o tom, jak se ještě dnes mluví v některých autobazarech. Víte třeba co je socka, lógr nebo pomeranč? Při nákupu ojetiny by vás tyhle výrazy měly rozhodně od nákupu odradit.
První díl o slangu zaměstnanců autobazarů sklidil opravdu velký úspěch a čtenáři nám sami posílali další výrazy, se kterými se v tehdejších autobazarech setkali. Lidová tvořivost byla opravdu veliká a některé výrazy doslova zlidověly. S pojmy jako třeba „švihadla", „fofr klacek“ nebo například „socka“ se lze setkat i dnes. Některé výrazy byly ale skutečně srozumitelné pouze znalcům. Tak například:
Interrupční auto
Ne zrovna uctivé přirovnání používali prodejci k označení auta, které mělo neúčinné tlumiče pérování, a při jízdě po nerovném terénu poskakovalo. I proto se někdy takovému autu říkalo také „skokan“. S takovým označením auta se už ale dnes pravděpodobně nesetkáte.
Lógr
Slovem lógr se sice označuje kávová sedlina u Čechy tolik oblíbeného „turka“, ale proč se tak označovalo i výrazně opotřebené auto, jsme nezjistili. Pravdou ovšem zůstává, že u služebně starších prodejců ojetin je označení auta slovem „lógr“ poměrně běžné. Jestliže tedy zaslechnete v souvislosti s vámi vybraným autem tohle slovo, nohy na ramena.
Jarní louka
Poetické označení auta jako „jarní louka“ bohužel neznamená nic pěkného. Spíše naopak. Takto se mezi prodejci označují vozy, které jsou skrz naskrz prolezlé rzí. Dnes takových aut už moc není, ale před rokem 1989 jich byla většina. Jejich majitelé je opravovali různým způsobem – od tmelení až přes přelepení děr v karosérii technickou páskou a následným lakováním.
Bilakova kára
Asi nejbizarnější označení pro auto, které má nekvalitně provedenou opravu laku. Jak tohle označení vzniklo, není vůbec známo, ale jedna teorie tvrdí, že to je kvůli svraštělému obličeji komunistického politika Vasila Biľaka. Běžnější označení pro nekvalitní opravu laku na voze bylo „pomeranč“, což se ostatně používá i dnes.
Znali jste uvedené výrazy? Máte ještě nějaké v zásobě? Napište nám do diskuze