Na fotku z parkoviště zapomeňte. Dobře prodat ojeté auto znamená hlavně ho dobře nafotit

Opel Cascada
Foto: Jan Smékal

Chystáte se prodat auto? Tak to potom určitě budete dělat jeho fotografie. Takové, které zaujmou a budou lepší, než fotografie ostatních prodávajících. Jenže udělat lákavé fotky není jen tak. Vědět, jak vyfotit auto do inzerátu, se rozhodně vyplatí.


Jak se na fotografování připravit

Klidně použijte mobilní telefon, není třeba používat fotoaparát. Nezapomeňte hadříkem důkladně očistit čočku mobilu. Foťte zásadně umyté a poté osušené auto. Mokré „fleky“ po mytí nevypadají dobře a lesknou se. Navíc pod autem jsou loužičky vody. 

Vyberte správnou lokalitu

Vždy vyčistěte interiér, alespoň vysavačem na benzince. Palubní desku otřete hadrem od prachu. Vyberte vhodnou lokalitu vzhledem k typu vozu. Nehodí se například fotit sporťák v lese, offroad na sídlišti a podobně.

Pozor na protisvětlo

Zamyslete se nad směrem, odkud svítí slunce; barva auta nejlépe vynikne, pokud po něm necháte světlo „sklouznout“. Pokud by byl zdroj světla proti fotografovi, barva a detaily by zanikly. Nefoťte tedy raději v protisvětle (byť zkušený fotograf takto může vyrobit zajímavý snímek). Ideální je fotit pod mrakem, kdy je světlo rozptýlené. Pozor na západ slunce. Světlo je sice měkké, ale focení mohou komplikovat dlouhé stíny, případně kombinace teplého světla a odraz modrého nebe na autě. 

Jak fotit exteriér

Auto vždy foťte na šířku. Fotky snímané mobilem na výšku jsou jinak zbytečně malé; ty si nechejte na Instagram. Nevyužívejte širokoúhlý režim fotoaparátu. Široký objektiv totiž deformuje obraz. Navíc je to většinou zbytečné, i základní nastavení mobilních foťáků je dostatečně širokoúhlé. 

Foťte celé auto 

Základní zásada zní: "Vždy vyfoťte celé auto". Ne výškovou či šířkovou půlku; takových příšerných „polofotek“ je plná inzerce. Auto umístěte doprostřed snímku, není třeba vytvářet umělecký dojem. Vždy foťte z úrovně světel či z podhledu, nikdy z úrovně ramen fotografa. Výjimku můžete udělat u nízkých sporťáků, kde to někdy vypadá dobře. 

Nafoťte auto ze všech čtyř rohů. Můžete experimentovat s úhly. Zabrat více bok nebo naopak předek a zadek auta, pokud budete správně kombinovat, získáte dvě fotky s převahou boční části a dvě fotky s převahou přední a zadní části auta.Další fotky by měly obsahovat detaily přední a zadní části vozu, případná poškození a motorový prostor. Kola buď natočte k fotografovi, nebo je nechejte rovně; nikdy nefoťte pneumatiku. Snažte se, aby za autem bylo jednotné pozadí (zeď, obzor) a aby ze střechy „netrčely“ například značky nebo sloupy. 

Jak fotit interiér 

Také uvnitř foťte vždy na šířku. I zde je lepší vyhnout se širokoúhlému režimu, který deformuje obraz a je citlivější na množství světla. Vyfoťte celek interiéru z pravé zadní sedačky. Sklopte přední opěradla co nejvíc dozadu, aby byly vidět sedáky. Nezabírejte zbytečně hodně výhledu z čelního okna (automatické vyvažování kontrastu by vám zbytek fotky zbytečně ztmavilo), zaberte více právě sedáky a středový tunel. 

Vyfoťte celou řidičovu sedačku, nejlépe skrz otevřené řidičovy dveře s otevřeným oknem; případně i další sedačky podobným stylem. Nezapomeňte na nadstandartní výbavu (odvětrávané sedačky, adaptivní tempomat, prémiový audiosystém, panoramatická střecha apod.). A také na fotku zavazadlového prostoru. Češi si na velikost kufru potrpí. 

Máte nějaký vlastní tip na to, jak vyfotit auto tak, aby fotka působila atraktivně? Napište nám do diskuze.

 

Anketa
Jaká fotografie z galerie pod článkem by vás upoutala více?
Rozhodně ta, kde má auto u řepkového pole staženou střechu
35.2 %
Spíše ta, kde má auto nataženou střechu
38.6 %
Nejlepší je fotka z parkoviště
26.2 %
Celkem hlasovalo 531 čtenářů.

Na fotku z parkoviště zapomeňte. Dobře prodat ojeté auto znamená hlavně ho dobře nafotit

Jan Smékal

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.