Na značce je kůň s vemenem a s rohy. Je to zvláštní, ale je to správně

Foto: Jiří Soukup

Některé dopravní značky vzbuzují úsměv a možná i trochu zmatky a rozpaky. Třeba takový kůň, který má vemeno a rohy. I přes zjevný rozpor obrázku s textem je ale tahle dopravní značka naprosto v pořádku.


Dopravní značka A13 (Zvířata) vyobrazuje sice krávu, ale chce-li správce komunikace upozornit i na jiná domácí zvířata, nemá příliš možností ke zvolení konkrétního symbolu. Před jezdeckými kluby, nebo třeba zemědělskými usedlostmi, se tak občas může řidič setkat s dopravní značkou, která sice vyobrazuje krávu, ale v textu se hovoří o koních.

Z pohledu silničního zákona je taková značka samozřejmě v pořádku. Značka informuje o možném výskytu domácích zvířat a pro ilustraci využívá vyobrazení krávy. Ačkoliv značka A13 (Koně) existuje, je značka s vyobrazením krávy a textem varujícím před koněm, v pořádku. Pro další domácí zvířata vyobrazení v Čechách zatím neexistuje. Na českých silnicích tak obrázek ovce, nebo třeba kozy, na značce nenajdete. Je to analogické například se značkou A13 (Zvěř), která sice vyobrazuje jelena, ale má řidiče varovat například i před srnkami nebo kanci.

V zahraničí se však s dopravními značkami, na nichž jsou vyobrazena i další zvířata, můžeme setkat relativně běžně. Cestovatelé tak jistě na svých automobilových toulkách potkali například značku s vyobrazením klokana, želvy, žáby, dikobraza nebo třeba medvěda. Takové značky vždy upozorňují na konkrétní nebezpečí s konkrétním zvířetem. Ale i v Čechách lze značku „Žába“ potkat. Má označení A14 a její umístění varuje řidiče před migrujícími žábami přes silnici.

Zajímavostí výstražné značky A13 je to, že byla na české silnice zavedena pravděpodobně po druhé světové válce, nejpozději v roce 1957. Upozorňuje na místo, kde může docházet k výskytu domácích zvířat na silnici. Do konce roku byl na vyobrazení značky pouze symbol krávy, od roku 2016 lze ale použít i jiný symbol zvířete, konkrétně koně nebo žábu.

Potkali jste se na svých cestách s nějakou zajímavou dopravní značkou? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.