Řidiči si neví rady. Nesmyslných značek je totiž plná republika

Foto: Ondřej z Jablonce

Zóna v zóně, značka otočená vzhůru nohama, nebo zmatečná dodatková tabulka. Nesmyslných značek jsou na silnicích stovky. Co ale dělat, když řidič takovou nesmyslnou značku potká?


Článek o kruhovém objezdu v Mladé Boleslavi vzbudil u našich čtenářů veliký ohlas a do redakčního emailu nám začaly chodit fotografie z míst po celé České republice, kde se nachází nesmyslné, nebo zmatečné dopravní značení. Jeden takový email nám zaslal i náš čtenář Ondra z Jablonce nad Nisou, který připojil i velice zajímavé ilustrační fotografie. Kdybychom to neviděli, neuvěříme, že někde takové značky skutečně mohou stát a uvádět projíždějící řidiče do zmatečných situací.

Foto: Ondřej z JabloncePodle Ondry jsou po celé České republice dopravní značky, nad kterými se musí řidič pozastavit kvůli jejich, ve většině případů, chybném provedení: „Takhle to například před pár lety vypadalo před jedním kruhákem v Jirkově. Došlo zde k instalaci značky "Dej přednost v jízdě" vzhůru nohama, nebo se z trojúhelníčku vytratil vykřičník a správné provedení má být "Jiné nebezpečí, kruhový objezd s předností zprava"

Foto: Ondřej z JablonceZnačka umístěná vzhůru nohama - teď je otázkou, co tím chtěl autor říci. Mají v protisměru správně umístěnou kulatou značku P7, takže máme přednost? Nebo mají v protisměru správně umístěnou čtvercovou značku P8, takže máme řídit podle toho, kdo má ve svém směru červenou šipku?  

Foto: Ondřej z JablonceDoplňkové tabulky "Vzdálenost" a "Úsek" se často pletou. Obzvlášť značkářům v Klášterci nad Ohří, kde je takovýto nesmysl vidět hned na několika místech. Znamená tato značka, že následujících patnáct metrů od značky se nesmí stát? Nebo naopak, že teprve za patnáct metrů začíná tento zákaz platit? Místní si to naštěstí vykládají tak, aby se po sídlišti dalo projet. 

Foto: Ondřej z JablonceS touhle kombinací dopravního značení se můžeme setkat v osadě Mlýnské Domky mezi Dolním Dvorem a Strážným. Co nám říká? Pozor děti - tak na to šlápni. Ano, toto je jedno z asi jen pouhých třech míst v Česku, kde je umístěna dopravní značka C6a "Nejnižší dovolená rychlost". V tomto případě je však, s největší pravděpodobností, užita omylem. Ale co - většina řidičů si vzhledem k nízké četnosti používání této značky stejně myslí, že se jedná o rychlost doporučenou.  

Foto: Ondřej z JablonceTahle fotka pochází z Písku, ale lze se z ní setkat i v jiných městech. Podle technických podmínek je to samozřejmě nesmysl, neboť značka „Parkoviště“ může být doplněna například doplňkovou tabulkou s typem vozu, ovšem nikoliv s hmotností. Jak si však můžeme tuhle kombinaci vyložit, pokud známe význam uvedené dodatkové tabulky? Dodatková tabulka "Hmotnost" totiž omezuje platnost značky "Parkoviště" pouze na vozy, které PŘESAHUJÍ uvedenou hmotnost. Že by parkoviště pouze pro kamiony? 

Foto: Ondřej z JablonceZóna v zóně. Podle technických podmínek opět něco, co nemůže existovat, neboť obyčejná zóna musí skončit dříve, než začne zóna obytná a naopak. Ale zamysleme se nad tím, jaká je zde nejvyšší povolená rychlost. Zatímco u zónových značek je ve vyhlášce, resp. zákonu o provozu na pozemních komunikacích, psané, že platí, pokud místní úpravou provozu na pozemních komunikacích uvnitř oblasti není stanoveno jinak, že v obytné zóně je maximální rychlost 20km/h. 

Víte také o nějakých nesmyslných značkách ve vašem okolí? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek, inspirovaný naším čtenářem Ondrou líbí, pošlete ho dál.

Anketa
Jaká je nejvyšší povolená rychlost za značkou na posledním obrázku?
Celkem hlasovalo 1506 čtenářů.

Řidiči si neví rady. Nesmyslných značek je totiž plná republika

Ondřej z Jablonce

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.