Řidiči to často neví, ale bílý nebo šedý kouř z výfuku může znamenat drahý problém

Foto: Pixabay

Jakou barvu má mít kouř z výfuku? A má být kouř vůbec vidět? Ne všichni řidiči vědí, jaká barva kouře může znamenat velký, a také drahý problém, který je potřeba hned řešit


Určitě jste již slyšeli spoustu zaručených rad, jak poznat případnou závadu na motoru auta podle barvy kouře, který vychází z výfuku. Jenže jaká barva kouře je ta správná a co vlastně která barva může značit za závadu, to ví jen málokterý řidič. Přitom včasnou opravou lze zachránit mnohem větší a dražší poškození, případně odvrátit nepojízdnost auta. 

Modrá barva kouře 

Modrá barva kouře znamená v drtivé většině případů velký problém. Závad může být v takovém případě totiž několik, a všechny budou poměrně závažné. Modrá barva výfukových plynů totiž často znamená spalování oleje. Ten se do spalovacího prostoru může dostávat přes pístní kroužky, resp. poškozené těsnění ventilů. Stejný efekt může ale také způsobit netěsnost turbodmychadla. Při nákupu ojetého auta proto určitě zkontrolujte motor nejen ve volnoběžných otáčkách, ale také pod plným zatížením. 

Šedá barva kouře 

Jestliže z výfuku vychází dým šedivé barvy, může jít o závadu na senzoru teploty. Tato závada totiž způsobí, že řídící jednotka „obohatí“ palivovou směs, která se dostává do spalovací komory. Ve směsi je méně kyslíku a více paliva, proto kromě typické šedé barvy kouře může řidič ještě zaznamenat silný palivový zápach. Oprava nebývá časově ani finančně příliš náročná, někdy ale může být závada i přímo na řídící jednotce, a tam je již většinou potřeba počítat s vyšší částkou za opravu, resp. výměnu. 

Bílá barva kouře 

Bílá barva je z pohledu možné závady asi nejpříznivější. Nemusí totiž znamenat vůbec žádnou závadu, protože především v zimním období se nemusí jednat o kouř jako takový, ale o směs čirého kouře a páry. Po zahřátí motoru by kouř již neměl být vidět. Jestliže se ale z výfuku line bílý kouř po celou dobu jízdy, a to i v letním počasí, může takový jev znamenat, že se do spalovací komory dostává chladící kapalina. Nejčastějším důvodem takové závady bývá prasklé těsnění pod hlavou motoru. 

Černá barva kouře 

Černá barva kouře není doménou pouze starých Avií nebo nákladních tatrovek. Týká se ale většinou aut s dieselovým motorem. Nicméně ani u benzínových motorů nelze vyloučit, že z výfuku bude vycházet černý kouř. Důvodem může být závada vstřikovacího systému, resp. jeho jednotlivých částí, jako jsou například vstřiky a čerpadlo. Závada se projeví nejčastěji při prudkém sešlápnutí plynového pedálu. Někdy bývá dým natolik hustý, že auto zmizí v oblaku kouře. Rychlá oprava je nutná, protože může dojít k výraznému unikání paliva, což by mohlo mít fatální důsledky.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.