Tyhle značky si řidiči často pletou - doporučená a nejnižší rychlost. Víte, která je která?

Foto: Pixabay

Jste si jisti, že víte, která značka co znamená? Značku omezující maximální rychlost zná každý, denně ji řidiči potkávají na svých cestách několikrát, ale značku, která doporučuje nebo nařizuje nejnižší rychlost, si řidiči často pletou.


Modrá čtvercová značka s bílou číslovkou – občas ji můžeme na silnicích potkat, ale pro většinu řidičů to nebude častý jev. Mnohdy proto neví, zda jde o značku, která informuje o doporučené rychlosti, nebo zda se jedná o značku, která informuje o nejnižší povolené rychlosti, kterou se lze v daném úseku pohybovat. Víte, která je která?

Čtvercová značka má označení IP 5 a jde o značku „Doporučená rychlost“. Tato značka doporučuje řidiči, pokud to samozřejmě ostatní okolnosti provozu na pozemních komunikacích dovolují, rychlost, kterou by měl jet. Zmíněné okolnosti je potřeba samozřejmě při snaze doporučenou rychlost dodržet, vzít v potaz. Ať již jde o náledí, hustotu provozu, počasí, mlhu, atd…

Se značkou IP 5 se můžete setkat například na silnici, kde hrozí tzv. nespecifikované nebezpečí. Může jít o úzkou silnici, silnici s nepřehlednou zatáčkou nebo například silnici, která končí obydlenou zónou s nepřehledným výjezdem. Občas je tato značka k vidění také například před tunely, mosty nebo v okolí sportovních a rekreačních středisek.

Naopak kulatá modrá značka s bílou číslovkou je značka s označením C 6a a znamená „Nejnižší povolená rychlost“. Tato značka přikazuje řidiči jet nejméně takovou rychlostí v kilometrech za hodinu, která je vyjádřena číslovkou na značce. To však neplatí, pokud by takovou rychlost vylučovaly provozní podmínky, například intenzita provozu, překážka provozu, nebo pokud by taková rychlost ohrožovala bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, například za mlhy nebo jiných nepříznivých povětrnostních podmínek.

S takovou značkou se můžete setkat na českých silnicích opravdu málokdy. Svoje uplatnění najde například tam, kde by se třeba řidiči chtěli za jízdy kochat okolní krajinou, nebo volně pobíhající zvěří a nebezpečně zpomalovali. Protože takové zpomalení může způsobit nebezpečné dopravní situace, je dobré řidiče informovat o tom, že musí dodržet minimální povolenou rychlost.

Potkali jste někde na svých cestách značku C 6a? Napište nám to do komentářů

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.