Ušetřit za palivo? Jízdou na fritovací olej nebo petrolej určitě ne. Jeden tip však funguje

Foto: Jan Smékal

Internet je v posledních dnech plný "zaručených" rad a tipů jak ušetřit za palivo. Většinou jde však o nesmysly, které žádnou úsporu nepřinesou a mohou motoru spíše uškodit. Jedna rada ale přeci jen funguje


Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic nutí mnohé řidiče přemýšlet, jak by mohli nějakou tu korunu na palivu ušetřit. Na internetu se tak poslední dobou začínají objevovat „zaručené“ tipy a triky, které mají snížit náklady na provoz auta. Mnohdy jde ale o nesmysly, které ve svém důsledku mohou autu spíše uškodit. A co teď na internetu nejvíce „frčí“?

Evergreenem mezi tipy na úsporu paliva je rada jezdit na použitý fritovací olej. Ano, starší motory skutečně na olej, za určitých okolností, jezdit mohou, nicméně v praxi to s sebou nese spoustu problémů. Za prvé, kde použitý olej získat. Přeci jen, sehnat někde třeba 40 litrů, aby se naplnila průměrná nádrž, bude dosti obtížné. Za druhé, olej bude nutné pečlivě přefiltrovat. Asi je každému jasné, že nalít olej do nádrže i se zbytky strouhanky, nebude to pravé ořechové. Chce se vám ale někde v garáži filtrovat olej přes plátno, navíc, když pak budete „vonět“ jako majitel stánku na langoše?

Druhým častým tipem bývá rada nalít do nádrže petrolej. Různá automobilová fóra a kanály na YouTube ukazují, že auto na petrolej pojede. Jasně, že pojede, i když většinou se příspěvky odehrávají v rovině: „Kamarád má kamaráda, a ten na petrolej jezdí…“ Ale chcete vědět, jak dopadne motor třeba po ujetí deseti tisíc kilometrů? Vězte, že oprava vám za tu úsporu nestojí. Navíc litr petroleje stojí kolem stokoruny, takže z ekonomického hlediska to je naprostý nesmysl.

Jedna rada ale přeci jen funguje. Není to tedy recept na kdovíjakou úsporu, ale kdo toho hodně najezdí, může se mu tenhle tip třeba hodit. Poslal nám ho kdysi jeden taxikář a z reakcí v diskuzích jsme následně zjistili, že se takhle dá nějaká ta koruna asi skutečně ušetřit. Rada spočívá v kombinaci výběru různých čerpacích stanic. Zmíněný taxikář radil čerpat čtyři plné nádrže u nějaké neznačkové stanice, která má mnohdy ceny i o deset korun nižší, a pátou nádrž načerpat prémiové palivo s aditivy.

I kdyby bylo palivo u „levné“ pumpy levnější o 5 korun, a ne o deset, bude to na čtyřech nádržích o objemu 50 litrů úspora rovných tisíc korun. Následné načerpání kvalitního paliva úsporu sníží o 250 korun, takže v reálu jde o úsporu 750 korun. Řeknete si možná, že na pěti nádržích nic moc, ale co, na zemi ty peníze nenajdete.

Máte nějaký vyzkoušený tip jak ušetřit za palivo? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.