Až sedmdesát procent řidičů neví, zda může dlouhý náklad vyčnívat z bočního okénka

Foto: Jiří Soukup

Stáhnout boční okénko a prostrčit jím stočený koberec, vodovodní trubky, dřevěné tyče nebo třeba vánoční stromek, se zdá jako dobrý způsob, jak takový náklad převézt z hobby marketu třeba na chalupu. Smí se to ale?


V autoškole jde údajně o jednu z nejobtížnějších otázek, resp. jde o otázku, kde studenti nejvíce chybují. Zkuste si sami odpovědět na otázku, která podle učitele z jedné plzeňské autoškoly vykazuje u studentů skoro sedmdesátiprocentní chybovost, a sami zjistíte, jak na tom jste. Otázka to je totiž skutečně obtížná. Její znění je následující:

Při přepravě nákladu nesmějí po straně z vozidla vyčnívat:

1) Předměty, které lze snadno přehlédnout, jako jsou například jednotlivé tyče nebo roury.

2) Žádné předměty.

3) Žádné předměty, které nejsou viditelně označeny červeným praporkem o rozměrech nejméně 30 x 30 cm.

Tipovali jste odpověď č. 2 nebo č. 3? Pak patříte k té sedmdesátiprocentní většině, která při odpovědi chybuje. Správná odpověď totiž zní: „Při přepravě nákladu nesmějí po straně z vozidla vyčnívat  předměty, které lze snadno přehlédnout, jako jsou například jednotlivé tyče nebo roury“.

V praxi ale bývá takové ustanovení trochu sporné a při případné kontrole mohou vzniknout různé názory na vysvětlení pojmu roura, tyč nebo „snadno přehlédnout“. Kdo totiž posoudí, zda konkrétní tyč nebo rouru, lze snadno přehlédnout? Je rozdíl mezi vodovodní trubkou o průměru 3 centimetry a plastovou odpadní rourou o průměru 15 centimetrů? Jistě je, ale vždy bude na policistovi, aby takovou situaci posoudil. Včetně toho, co to znamená "snadno přehlédnout".

Červený praporek doporučuji na přečnívající náklad umístit vždy. I kdyby náklad přečníval pouze o několik centimetrů
Norbert Malý; Autoškola Plzeň

Odborníci proto doporučují, pakliže to je jenom trochu možné, aby řidiči z bočního okna žádný náklad nevystrkovali. „Když už to je nutné, určitě je vhodné vystrčit náklad spíše na pravé straně vozidla a označit ho červeným praporkem“, říká Norbert Malý z plzeňské autoškoly. Podle něj je ale ideální připevnit náklad na střechu, nebo ho nechat vyčnívat z pátých dveří automobilu typu kombi, hatchback nebo SUV. Ani tady by se ale nemělo zapomínat na červený praporek. Ten Norbert Malý doporučuje připevnit k nákladu vždy, i kdyby přečníval pouze o deset centimetrů.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.