Blinkry před sto lety nebyly, stačilo vystrčit ruku z okna. Někdy to ale musíte udělat i dnes

Foto: Jan Smékal

I když máte na voze moderní dynamické blinkry, může nastat situace, kdy musíte dávat znamení rukou jako za starých časů. Doleva se ukáže snadno, ale málokdo už ví, jak se ukazuje doprava


Dnešní blinkry už dávno nejsou pouhou blikající žárovkou. Blinkry dnešních moderních automobilů jsou mnohdy vybaveny LED technologií, a nejen při změně směru jízdy předvádějí zajímavou světelnou show. U některých značek a modelů dokonce při odemčení nebo zamčení vozu rozehrají blinkry, spolu s hlavními světlomety, opravdu neuvěřitelné představení. Třeba luxusní SUV DS 7 Crossback předvede takovou show, že se budete na každé odemčení a zamčení vozu doslova těšit. 

Jak se ale dávalo znamení o změně směru jízdy, když blinkry ještě neexistovaly? Stačilo vystrčit upaženou ruku z okna a okolí vědělo, že zatáčíte doleva (bavíme se samozřejmě o pravostranném provozu). Když chtěl řidič odbočit doprava, musel ruku ohnout v lokti. V dnešním rychlém světě by toto samozřejmě nebylo možné, přesto mohou nastat situace, kdy budete muset změnu směru jízdy takto signalizovat i dnes.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž v paragrafu 30 říká, že není-li vozidlo vybaveno směrovými světly, nebo při jejich poruše, dává se znamení o změně směru jízdy upažením. Paží ohnutou v lokti nahoru se dává znamení o změně směru jízdy na opačnou stranu. Vyžadují-li to okolnosti, zejména není-li znamení dávané směrovými světly nebo paží dostatečně viditelné, například pro šířku nákladu nebo za snížené viditelnosti, musí se dávat znamení jiným zřetelným způsobem, například způsobilou a náležitě poučenou osobou.

Jestliže tedy máte na směrových světlech poruchu a není aktuálně možné vozidlo odstavit a opravit, musíte dávat znamení o změně směru jízdy rukou vystrčenou z okna. V takovém případě je ale nezbytně nutné dbát extrémní opatrnosti a na nejbližším možném místě zastavit a blinkry opravit. Podle dopravních průzkumů je opomenutí blikání jedním z nejčastějších dopravních přestupků. Je ale zřejmé, že především v městském provozu je jízda bez blinkrů velkým hazardem a pochopitelně že za takové jednání hrozí i tučná pokuta.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.