Objíždět tramvaj nebo jezdit po kolejích – smí se to? Výklady pravidel jsou různé

Foto: Pixabay

Jízda po kolejích, stejně tak jako objíždění tramvaje, je v principu vážný přestupek. Přesto zákon říká, že jsou situace, kdy to lze. Někteří řidiči ale takové ustanovení rádi zneužívají.


Zákon o provozu na pozemních komunikacích v principu jízdu po kolejích zakazuje, stejně tak jako objíždění tramvaje zleva. V paragrafu 13, odstavci 2, však uvádí, že na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa. 

A právě formulace „předjíždění“ svádí některé řidiče k tomu, že prázdný tramvajový pás využívají k předjíždění kolon, které se v dopravních špičkách pomalu sunou v pravém jízdním pruhu. Například na pražské Radlické ulici je taková situace ve směru do centra k vidění každý den. V jízdním pruhu stojí kolona aut, vlevo od jízdního pruhu je tramvajový pás v úrovni vozovky. Každou chvíli po něm prosviští řidič, někdy dokonce projede i tramvajovou zastávkou. 

Je takové předjíždění dopravním přestupkem, nebo se jedná o předjíždění, tak jak je to formulováno v paragrafu Zákona o provozu na pozemních komunikacích? Napište nám váš názor do diskuze. 

U objíždění tramvaje zleva, stejně tak jako u projíždění zastávkou hromadné dopravy, je to už mnohem jednoznačnější. To je zákonem zakázáno. Tady zákon v paragrafu 13, odstavci 1 říká, že podél nástupního nebo ochranného ostrůvku se jezdí vpravo; vlevo se smí jet jen tehdy, brání-li jízdě vpravo překážka, nebo jestliže je to bezpečnější s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu. Při jízdě podél nástupního nebo ochranného ostrůvku je nutno dbát zvýšené opatrnosti. Podél tramvaje se jezdí vpravo, pokud není dopravní značkou "Objíždění tramvaje" povolena jízda vlevo. 

Na předjíždění tramvaje proto velký pozor. Především řidiči z měst, kde tramvaje nejezdí, mohou podlehnout pokušení a pomalejší tramvaj zleva předjet. Jde ale samozřejmě o přestupek, který policie bez diskuzí pokutuje. Navíc hrozí srážka s protijedoucí tramvají, která nemusí být v okamžiku zahájení předjíždění vidět.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.