Odřel jsem ti auto, ale nechci pokutu a nemám čas tady čekat. Takže já jedu, sorry…

Ujetí od dopravní nehody
Foto: Martin S.

Je to buranství toho nejhrubšího zrna. Odřít druhé auto na parkovišti se stát může. Nikdo není dokonalý. Ale odjet od nehody a nenechat na sebe ani kontakt, je nejen neslušné, ale jde také o jeden z nejtěžších dopravních přestupků.


Přijít k zaparkovanému autu a zjistit, že ho někdo odřel, je velká nepříjemnost. Ještě větší nepříjemnost je to však v případě, že viník od nehody ujel a nenechal na sebe ani kontakt. V takové situaci totiž nezbyde nic jiného, než si opravu zaplatit ze svého, nebo v případě uplatnění havarijní pojistky zaplatit tzv. spoluúčast. Ta je však mnohdy tak vysoká, že ani nemá cenu pojištění čerpat. Tím spíše, když může poškozený navíc přijít o léty získané slevy.

Přišel jsem na parkovišti u obchodního centra k autu a vidím, že mi někdo odřel nárazník. Nenechal na sebe ani telefon
Martin S.; Praha

Přitom by stačilo tak málo. Napsat na kousek papíru: „Omlouvám se za poškození vašeho auta. Škodu uhradím ze svého povinného ručení“. Doplnit jméno a telefon a bylo by to ve většině případů vyřízeno. Z pohledu zákona by se viník sice i tak dopustil přestupku ujetí od nehody, ale je málo pravděpodobné, že v případě, že by se s poškozeným domluvil, by to někdo řešil. Své o tom ví i Martin S., kterému někdo na parkovišti u OC Černý Most odřel auto: „Přišel jsem k autu a vidím, že mi někdo odřel nárazník. Nenechal na sebe ani telefon. To je podle mě skutečně buranství toho nejhrubšího zrna. Když někdo nemá ani tolik slušnosti a uteče jako malý kluk, nedá se to ani jinak nazvat. O co mu šlo? To tam byl s kradeným autem, nebo byl opilý? Co ho přimělo k tomu, že ujel? Nechápu“, smutně komentuje situaci Martin.

Ujetí od dopravní nehody, a je úplně jedno, jak je závažná, je poměrně těžký přestupek, za jehož spáchání je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému. Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějších přestupků. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) až do 5000,- Kč. Kdyby tedy pachatele zachytily například kamery, měl by jistě velký problém. Přitom škodu „platí“ viník ze svého zákonného pojištění (povinné ručení; pozn. redakce). Ze své kapsy nezaplatí nic. Jde tedy skutečně jen o to, být slušný. Ale to se mezi českými řidiči, bohužel, příliš nenosí. Nebo máte jinou zkušenost? Napište nám do diskuze.

Anketa
Našli jste někdy na parkovišti své auto poškozené? Byl zjištěn viník?
Nebyl, viník ujel a žádný kontakt na sebe nenechal
72.7 %
Nebyl, viník ujel, ale byl následně vypátrán
10 %
Ano, za stěračem nechal kontakt a následně jsme vše bez problémů vyřídili
17.3 %
Celkem hlasovalo 2888 čtenářů.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.