Primitivní, ale funkční česká protitanková „pyramida“. Ukrajincům by nyní možná pomohla více než zbraně

Foto: Jan Smékal

Desítky let stará primitivní betonová pyramida by možná dnes byla Ukrajincům velmi užitečná. Už v padesátých letech vyráběla Prefa v Hýskově betonové protitankové jehlany. Ještě dnes je můžete vidět jen pár kilometrů od Prahy


Současná válka na Ukrajině po desítkách let otevírá otázku, jak se efektivně a levně bránit nepřátelským tankům, když obránci nedisponují protitankovou municí a mnohdy ani dostatečným počtem vojáků, kteří by mohli zaujmout obranné pozice a postupu nepřátelských tanků bránit. Československá armáda již ve čtyřicátých letech minulého století, takovým prostředkem disponovala. Nejdříve to byl železný „ježek“, ale jak se vojenská technika vyvíjela, bylo nutné přijít s něčím účinnějším. Tím se staly betonové jehlany.

Železobetonové jehlany byly testovány ve vojenském prostoru v Milovicích již v prosinci roku 1951. Právě v okolí Milovic lze jehlany ještě běžně spatřit ve volné přírodě. V podniku Prefa Hýskov jich ve své době vyrobili skoro 11 tisíc kusů a plány na další období činily až 15 tisíc kusů ročně. Jehlany byly rozmístěny především v okolí Železné Rudy a na dalších místech hranice s tehdejším Západním Německem a Rakouskem. Jednalo se totiž o velmi účinný prvek pasivní obrany, který nevyžadoval žádnou péči ani obsluhu personálu.

Překážka  fungovala tak, že se jehlany rozmístily v několika řadách, nejčastěji ve čtyřech, a před tímto pásem se vybudoval jakýsi násep. Tank, který na násep najel, dosedl na betonové jehlany shora. V okamžiku, kdy tank dosedl na jehlany, sesmekl se mu pás, případně se rovnou roztrhl. Velmi často také zůstal tank jedním pásem ve vzduchu a nemohl se tak pohybovat dál. Nevýhodou jehlanů je ale jejich hmotnost, která činila až 650 kilogramů a k jejich rozmístění tak bylo potřeba vojenského jeřábu.

Drtivá většina těchto jehlanů byla po roce 1989 zlikvidována, nicméně posledních pár týdnů ukazuje, že mít k dispozici takovou překážku, možná by ruské tanky v Ukrajině postupovaly ještě pomaleji. Někdy totiž primitivní prostředky fungují mnohem lépe než složité sofistikované systémy. Tím spíše, když se navzájem zkombinují.

Několik desítek protitankových jehlanů je v okolí Milovic k vidění doposud, věřme ale, že svému původnímu účelu již nebudou muset sloužit.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.