Chcete v Praze zaparkovat a nevíte, jak máte široké auto? Neví to ani policie, ale raději to nepokoušejte

Foto: Jan Smékal

Parkovací zóny jsou v Praze opravdové peklo. Jakoby nestačilo, že jich je málo. Na některých totiž nezaparkujete, ani kdybyste byli rezidenti, nebo měli zaplaceno parkovné


Problém s parkováním ve velkých městech není žádné nové téma. Parkovacích míst v centru je žalostně málo, parkovné na nich není zrovna nejlevnější, navíc záchytných parkovišť, například na okrajích Prahy, je jako šafránu. A aby toho nebylo málo, napadlo úředníky, že některá parkovací místa ještě omezí. Například dodatkovou tabulkou, která dovoluje parkovat pouze vozidlům s šířkou maximálně 200 centimetrů. Jenže kolik měří na šířku vaše auto? Víte to? A měří se šířka se zrcátky, nebo bez nich?

Žádnou tabulku ani aplikaci nemáme a s metrem kolem auta skutečně neběháme
Strážník městské policie; Praha

Ve velkém technickém průkazu je šířka vozu uvedena jako šířka vozu bez zpětných zrcátek. Pro zjištění celkové šířky vozu je proto potřeba připočíst k této hodnotě ještě nějakých 15 – 25 centimetrů na každé straně. To podle typu vozu. Jenže kdo z nás zná přesnou hodnotu z technického průkazu? Ruku na srdce, asi málokdo. Víte například jestli je Škoda Octavia III širší než Hyundai i30 druhé generace, nebo jestli se oba vozy vejdou do dvoumetrového limitu na parkovací zóně? Nebudeme vás napínat. Nevejdou. Jde ale o to, jestli je pro účely dodatkové tabulky relevantní skutečná šířka vozu, nebo šířka dle technického průkazu.

Podle strážníka městské policie, který však nechtěl být v textu jmenován ani křestním jménem, žádná metodika, jak by měl zjišťovat, zda zaparkovaný automobil splňuje nebo nesplňuje podmínku dodatkové tabulky, neexistuje. „Jestli je třeba tenhle Renault širší než dva metry opravdu nevím a ani nevím, jak bych to měl zjišťovat“, odpověděl strážník u zaparkované Laguny na otázku, jestli nějakým způsobem auta přeměřují.

ÚAMK měřil před časem šířku cca 150 automobilů. Naprostá většina z nich měla šířku i se zrcátky větší než dva metry. Pod tuto hodnotu se dostaly jenom vozy jako například Citroen C1, Dacia Sandero, nebo třeba první generace modelu Hyundai i40. Moderní vozy jsou ale mnohem širší a i třeba taková Mazda 3 nebo Kia Soul, jsou se zrcátky širší než dva metry. Dodatková tabulka na modré zóně na pražských Vinohradech tak asi nechává chladné řidiče i strážníky. K čemu tam ale tedy vlastně je? Předpokládáme, že kvůli tomu, aby zaparkovaná vozidla nebránila průjezdu tramvaje v Korunní ulici. Kdo ale neví, jak má široké vozidlo, v případě nehody na takovém místě riskuje postih.

Kdyby totiž došlo k nějakému střetu a následně se při šetření zjistilo, že na místě parkovalo vozidlo s nepovolenou šířkou, byl by to jistě pro jeho řidiče/majitele problém. Určitě proto doporučujeme zjistit si šířku svého vozidla. Nejen tu podle technického průkazu, ale i tu reálnou. Bude se vám to hodit například i při jízdě v zúžených pruzích.

Setkali jste se s dodatkovou tabulkou omezující šířku vozu pro parkování na modré zóně? Znáte šířku svého vozu? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.