Před překážkou na silnici někteří řidiči zastaví. Jiní ale zastaví vozidlo. Který z nich udělal přestupek?

Foto: Pixabay

Někteří učitelé autoškol dělají žákům v hlavě pěkný zmatek. Bazírují na terminologii, ale vysvětlují ji tak zmateně, že žáci vlastně neví, jak se mají v některých situacích zachovat


Nedávno jsme publikovali článek na téma „zastavení“ na místě, kde je to zakázáno dopravní značkou. V titulku jsme uvedli, že na takovém místě se zastavit smí a v textu jsme specifikovali, že to platí pouze pro situace, kdy řidič zastavit vozidlo musí. Tedy například kvůli překážce na silnici, dopravní zácpě, poruše vozidla, náhlé nevolnosti, atd… Takovému zastavení se říká „zastavení vozidla“. Jenže tenhle termín se vyskytuje ve Vyhlášce ministerstva vnitra ze dne 20. října 1966. Bavíme se tedy o 56 let staré terminologii.

Ona samozřejmě platí i dnes, nicméně v některých situacích je lepší používat spíše zdravý selský rozum, než bazírovat na půl století staré terminologii. V kontextu současné doby je to totiž někdy mnohem srozumitelnější. O co jde?

V diskuzích pod zmíněným článkem se totiž objevily desítky komentářů, které hovořily o tom, že mateme čtenáře, a že tam, kde to je dopravní značkou B28 zakázáno, se zastavit nesmí. Že se tam smí pouze „zastavit vozidlo“. Píše o tom například Petr Sluka ve svém komentáři: „V daném úseku nesmíme zastavit ani na kratičký okamžik, nutný k neprodlenému (rychlému, bleskovému) nastoupení či vystoupení osoby a nesmíme zde ani urychleně nakládat či skládat náklad. V daném úseku však smíme „zastavit vozidlo“. Tento výraz se užívá pro přerušení jízdy vyvolané situací v silničním provozu a nezávislé na vůli řidiče. Jestliže se například před křižovatkou rozsvítí signál s červeným světlem, jsme povinni „zastavit vozidlo“, a to samozřejmě i v případě, že je v daném úseku umístěna značka „Zákaz zastavení“.

Komentář pana Sluky je pochopitelně správný, ale pro pochopení v reálné situaci možná zbytečně komplikovaný. Rádi bychom se proto pana Sluky zeptali na jednu konkrétní situaci. Když „zastavíme“ před kládou spadlou na silnici, uděláme něco jiného, než když před tou samou kládou „zastavíme vozidlo“? A když tedy způsobně, v souladu s výše uvedeným komentářem, před kládou „zastavíme vozidlo“, můžeme z něj vystoupit? Nebude to potom už „zastavení“ a tedy dopravní přestupek? Je to možná absurdní situace, ale pro ilustraci toho, že je někdy zmatečné bazírovat na přesné terminologii, asi dostačující.

Z našeho pohledu jdou totiž některé věci vysvětlit uchazečům o řidičské oprávnění mnohem srozumitelněji. Například tak, jak jsme psali v našem článku. Tedy tak, že v úseku označeném dopravní značkou B28 lze zastavit vozidlo pouze v tom případě, kdy jsme k tomu donuceni okolnostmi. Jinými slovy, když MUSÍME. Když nemusíme, a přesto zastavíme, je to přestupek. Snadné, ne…?

Jaký máte názor na situaci s kládou, kterou popisujeme v článku. „Zastavíme“ před ní, nebo před ní „zastavíme vozidlo“? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.